kontakt@strefawroclaw.pl| 799 160 160
02
mar
2015

Zawracanie na skrzyżowaniu ul. Krakowska

Napisane przez:
Komentarze: 0

Zawracanie na skrzyżowaniu ul. Krakowska koło Selgrosu i Praktikera: Po zjechaniu z estakady na ul. Krakowską w kierunku miasta możemy zawrócić na wysokości Selgrosu (pierwsze światła, zdjęcie nr 1) oraz na wysokości Praktikera (drugie światła, zdjęcie nr 2). Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to jak najwcześniej zająć lewy pas ruchu. Nie czekamy ze zmianą pasa do ostatniej chwili ponieważ  natężenie ruchu w tym miejscu jest dość duże a zmiana pasa trudna.
Pierwsze światła – Selgros to miejsce, w którym można zawrócić. Nie jest to skrzyżowanie! ponieważ nie ma tutaj drogi poprzecznej. Wjazd do selgrosu to droga wewnętrzna, a przecięcie drogi wewnętrznej z drogą publiczna nie jest skrzyżowaniem.  Zawracanie w tym miejscu jest proste, ponieważ mamy tam sygnalizację bezkolizyjną S-3 ze strzałką w lewo i w dół co oznacza, że możemy zawrócić. W momencie kiedy pali się światło zielone inni uczestnicy ruchu drogowego, w tym również tramwaje mają światło czerwone. Zawracanie najlepiej zakończyć na prawym pasie jezdni na którą wjeżdżamy.
Uwaga: Gdyby sygnalizacja świetlna w tym miejscu była wyłączona to należy ustąpić pierwszeństwa tramwajom oraz pojazdom jadącym z przeciwka (od strony miasta ul. Traugutta).


Drugie światła – Praktiker to już skrzyżowanie, na którym można zawracać. Skrzyżowanie kolizyjne, co oznacza że podczas zawracania musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom szynowym, autobusom poruszającym się po wyznaczonym pasie ruchu oraz samochodom jadącym z przeciwka (od strony miasta ul. Traugutta). Przed rozpoczęciem zawracania najpierw upewniamy się czy z przodu lub z tyłu nie nadjeżdża tramwaj albo autobus. Następnie wjeżdżamy na torowisko i po ustąpieniu pierwszeństwa pojazdom z przeciwka zawracamy i wjeżdżamy na prawy pas. Uważaj: Podczas zawracania czasami zdarza się, że zajedzie nam drogę pojazd wyjeżdżający z parkingu Praktikera, który skręca w swoje prawo na zielonej strzałce warunkowej i powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdom zawracającym. No ale co zrobić :( trzeba uważać.